Blog
Antibiyotik tedavisini yarıda kesmek doğru mu?

Antibiyotik tedavisini yarıda kesmek doğru mu?

Yazılmış antibiyotik tedavisinin yarıda kesilmesinin bakteri direncini arttırarak herkes için risk oluşturduğu söylenir. Yeni yapılan bir çalışmada, antibiyotik tedavisini yarıda kesmenin bakteri direnci oluşturacağı algısının çok az kanıta dayalı olan yanlış bir uygulamaolduğu vurgulandı.

Antibiyotik direncinin küresel kapsamda insan sağlığına karşı bir tehdit olduğunu ifade eden araştırmacılar, antibiyotiğe devam süresi, klinik etkililiği ve dirençle ilgili yaptıkları çalışmalarda yeni kanıtlar bulduklarını;  çok az kanıta dayalı bir bilgiyle antibiyotiklerin gerekenden daha uzun süre kullanıldığını ve sonuçta bunun antibiyotik direnci gelişiminde daha fazla etkisi olduğu belirttiler.

Çalışmada her hangi bir sebeple antibiyotik kullanımının, ciltte ve bağırsakta bulunan floradaki antibiyotiğe hassas türleri harekete geçirdiği, dirençli türlerin bu bakterilere gen aktararak gelecekte enfeksiyona yol açmaya hazır bir hale getirdiği vurgulandı. Dolayısıyla antibiyotik kullanımı ne kadar uzun sürerse, bu faydalanmaya hazır bakterilere de o kadar kapı açılmış olmaktadır. Sonuçta belirli bir hastalık için seçilmiş antibiyotik başka tür ve cinste bakterilerin de direnç kazanmasına yol açmaktadır.

http://www.bmj.com/content/358/bmj.j3418

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir