Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Kalp hastalığı olan çocukların belirgin semptomları olabilir veya olmayabilir. Bazen bir çocuğun giderek daha fazla çabuk yorulmasının zamanla yavaş gelişmesi tanıda gecikmeye neden olabilir. Diğer yandan, düzensiz kalp atışı (aritmi) gibi bir kalp problemine işaret eden kesin ve göze çarpan bir değişiklik olabilir.

Çocuklarda kalp problemlerinin belirtileri çocuğun yaşına göre değişiklik gösterebilir.

Bebeklerde:

Bebekler, fetal hayatta daha düşük miktarda oksijen almaya alışkındır. Ancak doğumdan sonra oksijen seviyeleri sağlıklı bir yetişkinle aynı olmalıdır. Bir bebek normalden daha az oksijen aldığında cildi mavimsi görünebilir. Buna “siyanoz” denir. Birçok hastanede “nabız oksimetresi” adı verilen basit, ağrısız bir test kullanarak yeni doğan bebeklerin oksijen seviyesi rutin olarak kontrol edilmektedir.

Bir bebeğin temel işi iyi beslenmek ve büyümektir. Konjestif kalp yetersizliği nedeniyle vücudun metabolik ihtiyaçları karşılanamadığında bebeğin kilo alımı geriler.

Bebekler normalden daha hızlı nefes alıp veriyormuş gibi görünür. Bu hızlı nefes almaya” taşipne” denir. Bu durum bebeğin daha fazla enerji kullanmasına neden olmasına karşılık yeterli düzeyde beslenmezse yetersiz kilo alımı meydana gelebilir.

Beslenmeyle birlikte bazen aşırı terleme de meydana gelebilir.

Erken Çocukluk dönemi:

Yürümeye başlayan çocukların, zor ve sık nefes alıp vermesi ve diğer çocuklara göre daha çabuk yorulması bir kalp problemine işaret edebilir.

Bayılma (senkop) yeni yürümeye başlayan çocuklarda sık görülmez, ancak nadiren ortaya çıkabilir.

Büyük Çocuklar ve Ergenlerde:

Bazı büyük çocuklar ve gençler vücutlarında neler olup bittiğinin çok farkındadır. Diğerleri değil. Bazıları her anormal kalp atışını hissedebilir, bazılarında ise aritmi hissi yoktur. Bir çocuk egzersizle ne zaman bayılırsa (senkop) dikkatlice değerlendirilmelidir.

Aktivite ile birlikte aşırı nefes darlığı, çok yaygın olan astımdan ayırt etmek zor olabilir.

Yetişkinlerden farklı olarak, göğüs ağrısı çocuklarda nadiren kalp rahatsızlığına işaret eder, ancak egzersiz sırasında göğüs ağrısı oluşursa bir doktora haber verilmelidir.

Çocuklarda kalp problemlerini değerlendirirken, hem anne hem de babanın aile geçmişini iyi anlamak önemlidir. Çocuğun bakım ekibi, ailede herhangi bir ani, açıklanamayan ölümün yanı sıra, nöbet bozuklukları, boğulmalar, aritmiler, kalp sorunları ve anormal kalp fonksiyonlarıyla doğan diğer çocuklar (kardiyomiyopatiler) konusunda dikkatli olmalıdır.