Anormal Kalp Ritmi Nedir

Anormal Kalp Ritmi Nedir

Anormal kalp ritimlerini veya kalp atışlarını anlamak için öncelikle kalbinizin elektrik sisteminin kalp atışını nasıl yönettiğini anlamak faydalı olabilir.

Kalbin Elektrik Sistemi

Kalp atışınız, kalbinizin odalarının kasılması ve gevşemesidir:

  • Kalbin üst odalarına kulakçık (atriyum) denir.
  • Kalbin alt odalarına karıncık (ventriküller) denir.

Kalbin bu gevşemesi ve kasılması, kalbinizde dolaşan ve kalp atışınızı düzenleyen elektriksel uyarılarla meydana gelir. Elektriksel uyarı, kalbin sağ kulakçığının (atriyum) üst kısmındaki sinoatriyal (SA) düğümde başlar. Elektriksel uyarı, her iki kulakçığın kaslarından geçer, sonunda kulakçıklar kasılır.

Elektriksel uyarı daha sonra kulakçıklar ve karıncıklar arasında yer alan atriyoventriküler (AV) düğüm tarafından alınır, daha sonra His-Purkinje sisteminin liflerine geçirilir. Karıncıklar (ventriküller), elektriksel uyarı kasılmadan önce kulakçıklardan gelen kanla dolar. Karıncıklar kasıldığında, kanı kalpten akciğere ve vücuda gönderir.

Kalbin elektrik sistemiyle ilgili sorunlar yaşamı tehdit edebilir. Kalbin elektrik sisteminde bir sorun varsa, hastanın doktoru bir kalp pili yerleştirilmesini veya başka bir tedaviyi önerebilir.

Anormal Kalp Ritimleri:

Anormal kalp ritmi (veya kalp atışı), aritmi veya disritmi olarak adlandırılır. Bir dakikadaki kalp atışlarının sayısı kalp atış hızını belirler. Normal kalp hızları çocuk büyüdükçe değişir:

  • Yenidoğan bir bebeğin kalbi normalde ort. 140/dk atar.
  • < 5 yaş bir çocuğun kalp hızı ort. 100/dk olabilir.
  • Büyük bir çocuğun veya gencin istirahatte normal kalp hızı ort. 70/dk.

Sağlıklı bir kişinin kalp atış hızı kolayca değişebilir; egzersiz sırasında daha hızlı, dinlenme sırasında ise daha yavaş atar.

Kalp genellikle düzenli aralıklarla atar. Kalp düzensiz bir şekilde attığında aritmi (veya disritmi) oluşur. Sinüs aritmisi adı verilen bir tür aritmi normalde sağlıklı çocuklarda olabilir. Böyle bir durumda, çocuk nefes aldığında kalp atışı artar ve nefes verdiğinde ise kalp hızı yavaşlar.

Çocuğunuzun doktoru anormal türde bir aritmi tespit ederse, araştırılması için bir çocuk kardiyoloji uzmanına gitmenizi önerebilir.

Genellikle düzensiz bir kalp atışında herhangi bir belirti görülmez ve ebeveynler ve çocuk tarafından fark edilmez. Genellikle rutin bir sağlık muayenesi sırasında tespit edilir.

İlaçlar çocuğunuzun düzensiz kalp atışına sebep olabilir. Düzensiz bir kalp atışı tespit edilirse, çocuğunuzun kullandığı ilaçları hakkında doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.