Aort Kapak Darlığı

Aort Kapak Darlığı

Aort kapağı, sol ventrikül adı verilen kalbinizin sol karıncığı ile aort adı verilen büyük kan damarı arasında bulunur. Aort, vücudunuzu beslemek için kalpten oksijen açısından zengin kanı vücudumuza dağıtan bir damardır.

Aort kapağı bir bekçi gibi davranır. Sol ventrikülden kanı serbest bırakmak için açılır ve kanın geriye doğru kaçmasını önlemek için kapanır.

Bazen insanlar anormal aort kapağı (Biküspid Aort Kapak gibi) ile doğarlar. Bazıları ise bir hastalık veya yaşlanma nedeniyle kapak hasarı geliştirir. Sonuçta kapakta yeterince açılma olmaz, bu duruma darlık (stenoz) denir. Bu durum vücudunuza uygun hacimde kan taşınmasını engeller ve kalbinizin daha çok çalışmasına neden olur.

Belirtileri:

Aort kapak darlığının semptomları hafif olabilir ve dolayısıyla rutin sağlık kontrolleri yapılmazsa gözden kaçabilir. Genellikle, semptomlar daha ciddi hale geldikten sonra tanısı konulabilir. Bulguları:

  • Üfürüm duyulması
  • Fiziksel aktivite ile göğüs ağrısı
  • Baş dönmesi veya bayılma atakları
  • Nefes darlığı
  • Yorgunluk
  • Anormal kalp ritmi (aritmi)
  • Çarpıntı
  • İştah azalması, hatta kilo kaybı

Risk Faktörleri:

Aort darlığı geliştirme riskiniz yaşla ve diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya böbrek hastalığı gibi durumların varlığıyla artar. Yüksek risk ayrıca göğüste radyasyon tedavisi öyküsü ile ilişkilidir.

Aort kapak stenozunun birkaç nedeni vardır:

Doğumsal defekt

Aort kapağı, “triküspid” adı verilen üç kanattan oluşur. Bazı insanlar “Bikuspid Aort Kapak” adı verilen bir durumda üçten az yaprakçık ile doğabilir. Bazıları ise üçten fazla yaprakçık ile doğabilir. Bu defekt kalıtım yoluyla aktarılabilir veya herhangi bir aile öyküsü olmaksızın ortaya çıkabilir.

Kalsiyum birikintileri

Kalsiyum, kanda doğal olarak bulunan bir mineraldir. Kan aort kapağından geçerken, kalsiyum parçaları geride kalabilir ve biz yaşlandıkça burada birikebilir. Bu durum kapağın esnekliğini kaybetmesine neden olur. Bu kalsiyum yediğimiz veya içtiğimiz hiçbir şeyle ilgili değildir. Durum daha genç insanlarda ortaya çıkabilir, ancak yaşlılarda, göğsüne daha önce radyasyon almış hastalarda veya hemodiyaliz yapılan kronik böbrek yetersizliği olanlarda daha sık görülür.

Romatizmal ateş

Romatizmal ateş, aort kapağında skar dokusunun gelişmesine neden olabilen streptokokal boğaz enfeksiyonu ile ilişkili bir hastalıktır. Bu skar dokusu, kapağı daraltabilir veya kalsiyumun toplandığı daralmış bir kapakla sonuçlanan bir yüzeye neden olabilir.

Tanısı:

Teşhis genellikle aile hekiminizin rutin muayenesiyle başlar. Doktorunuz bir stetoskop ile kalbinizi dinlerken üfürüm fark edebilir ve sonrasında bir kalp doktoruna yönlendirilebilirsiniz.

Kardiyolog, ailenizi ve tıbbi geçmişinizi sorgulayıp, fizik muayenenizi yapacaktır. Ardından, doktorunuz bir teşhisi doğrulamak ve durumunuzun ciddiyetini değerlendirmek için bazı testler isteyebilir.

Göğüs röntgeni

Göğüs röntgeni, kalbin veya aortunuzun genişlemesini ortaya çıkararak doktorunuzun ek testler istemesine neden olabilir.

Elektrokardiyografi (EKG)

Bu test, cildinize özel yapışkan elektrodların yerleştirilmesiyle başlar. Bu elektrodlar, herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek için kalbinizin elektriksel aktivitesini ölçen tellere bağlıdır.

Ekokardiyografi (EKO)

Bu test, kalp fonksiyonunuzun videosunu oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz göğsünüzün dışında değnek şeklindeki bir cihazı hareket ettirecektir. Bu, kalbinizin odacıklarının ve kapakların işlevinin görüntülerini oluşturur. Kapak stenozunuz ciddi olabilir, ancak ameliyat veya herhangi bir müdahale gerektirecek kadar ağır olmayabilir. Bu nedenle, doktor kapak stenozunun ilerlemesini takip etmek için seri ekokardiyografi (her 4 – 6 ayda bir) yapacaktır, böylece kapak darlığı şiddetli olduğunda sizi kapak cerrahisine yönlendirebilecektir.

BT görüntüleme

BT görüntülemede, kalbinizin ve kalp kapaklarınızın yapılarına ayrıntılı bir bakış sunan bir dizi röntgen çekilir. Kapaklardaki anormallikleri veya kalp büyümesinin belirtileri ortaya çıkarabilir.

Kardiyak MR

MRI’ da manyetik alanlar kullanılarak kalbinizin görüntüleri oluşturulur. Görüntüleme, özellikle aort veya kapaklar gibi yumuşak dokulardaki değişiklikleri değerlendirmeye yardımcı olur.

Egzersiz testleri

Bu testler, kalp atış hızınız veya ritminizdeki anormallikler gibi teşhis edilmemiş belirtileri ortaya çıkarabilir. Ayrıca durumunuzun ciddiyetini de ölçebilirler.

Kardiyak kateterizasyon

Bu test, diğer testler kesin değilse veya kapak ameliyatına ihtiyacınız varsa ve doktorlar kapak ameliyatından önce kan akışının bozulmadığından emin olmak istiyorsa önerilebilir. Doktorunuz, kalp anatomisini aydınlatmak ve kalp fonksiyonunu değerlendirmek için kateterden bir boya verebilir, kalbinizin odaları içindeki basınçları ölçebilir .

Komplikasyonları:

Aort kapak darlığı, bayılma, ölüm, kan pıhtıları, felç, kalpte enfeksiyonlara karşı artan duyarlılık veya kalp yetersizliği gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bunlar doğru teşhis ve müdahale ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir.