Trunkus Arteriozus

Trunkus Arteriozus

Normal kalpte kalpten iki arter çıkar:

Pulmoner arter, kalbin sağ karıncığından (ventrikül) kanı, oksijenlenmenin sağlandığı akciğerlere taşır.
Aort, kalbin sol karıncığından (ventrikül) kanı vücudun geri kalanına taşır.
Trunkus arteriozusta, kalpten tek bir kan damarı çıkar ve ardından bir pulmoner arter ve bir aorta dallanır. Trunkus arteriozus adı verilen bu tek damar, her iki ventrikülden – özellikle ventriküler septal defekt (VSD) olarak adlandırılan, iki ventrikül arasındaki duvardaki delikten çıkar.

Trunkus arteriozus, kalp hastalığı olan çocukların %1′ inde görülür.

Belirtileri ve Prognozu:

Kalbin iki pompalama odası arasındaki deliğin varlığı ve kalpten yalnızca bir arterin birlikte çıkması, vücuttan oksijenli olmayan kanın (mavi renkli) iyi oksijenlenmiş kanla (pembe renkte) karışmasına neden olur. Karışık kan vücuda pompalandığında çocuğun ten rengi mavimsi olur. Bu mavimsi renk değişikliğine siyanoz denir. Ek olarak, defekt akciğerlere aşırı kan akışına ve bu durum sonunda akciğerlerin kan damarlarında hasara (pulmoner vaskuler hastalık) neden olur ve kalbin vücuda yeterince kan pompalayamadığı kalp yetersizliğine yol açabilir.

Tedavi edilmezse, trunkus arteriozus başlangıçta kalp yetersizliğine yol açacaktır. Kalp yetersizliğinin semptomları arasında hızlı nefes alma, yetersiz beslenme ve kilo alıp düzgün büyümeme yer alır. Aylar içinde cildin mavimsi rengi artacaktır. Akciğerlerin kan damarlarının hasar görmesi, akciğerlere daha az kan akışı ile sonuçlanacaktır, bu da sonunda ölüme neden olacak bir durumdur. Bununla birlikte, trunkus arteriozus ile doğan çocuklar, cerrahi tedavi ile pratik olarak normal bir yaşam sürdürebilirler.

Tedavisi:

Hayatın ilk iki haftasında trunkus arteriyozusun cerrahi onarımı önerilir. İşlemde cerrah akciğerlere (pulmoner arter) giden kan damarlarını trunkus arteriyozustan ayırır ve homogreft kullanarak bunları sağ ventriküle bağlar. Ayrıca kalpteki delik (ventriküler septal defekt) kapatılır, böylece sadece sol ventrikülden gelen kan, sol ventrikülden vücuda kan taşıyan aort görevi gören trunkus arteriozusa pompalanır.

Pulmoner arterler, iki nedenden dolayı sağ ventrikülden akciğerlere yeterli miktarda kan taşıyamayacak kadar dar olabilir:

  • Küçük olabilirler, ve
  • Cerrahi onarım, onları sağ ventriküle bağlamak için gerilmelerini gerektirebilir.

Bu iki faktör pulmoner arterlerin daralmasına neden olabilir (pulmoner arter dal stenozu). Bunu hafifletmek için, hastanenin kardiyak kateterizasyon laboratuvarında pulmoner arterlerin genişletilmesi veya ameliyatın tekrarlanması gerekebilir. Homogreftin sabit kaldığı ve çocukla birlikte büyümediği için tekrar ameliyat gerekebilir. Çocuk nihai yetişkin boyutuna yaklaştıkça, sağ ventrikülü akciğer arterlerine bağlayan tüp veya homogreft içine insan yapımı bir kapak yerleştirilebilir.