Efor Testi

Efor Testi

Efor testi, bir çocuğun kalp fonksiyonu ve aerobik kondisyonu hakkında bilgi edinmek için yapılır.

Kalp testlerinin çoğu dinlenirken yapılır, ancak insanlar çoğu zaman aktiftir. Efor testinde, zorlu aktivite durumunda kalbin nasıl bir tepki verdiği hakkında bilgi sağlanır.

Kademeli efor testi, bir çocuğun kalbinin çeşitli egzersiz düzeylerine nasıl tepki verdiğini tanımlamak için bilgileri toplar ve zindelik düzeyini değerlendirir.

Nasıl Yapılır:

Kişinin ihtiyaçlarına, yaşına veya yeteneğine bağlı olarak, efor bir koşu bandı veya sabit bir bisiklet üzerinde yapılabilir. Koşu bandında yapılan testte, hız ve yükseklikte aşamalı değişir. Bisiklet üzerinde yapılan testte ise, zamanla pedal direnci artırılır.

Çocuğun kolunda tansiyon manşeti bağlanır, egzersiz testinin başında, seviye artışlarında ve sonunda kan basıncını periyodik olarak ölçülür.

Göğüs ve gövdeye bağlı 10 elektrottan oluşan bir elektrokardiyogram (EKG), kalp atış hızı ve ritmi izlemek için kullanılır.

Solunum ve test sırasında kullanılan oksijen hacmini ölçmek için hastanın yüzüne bir ağızlık yerleştirilebilir. Doğru okuma yapılabilmesini sağlamak için ölçümler sırasında burun üzerine bir klips yerleştirilir.

Efor testi, özellikle bacaklarda yorgunluğa neden olacak ve çocuğun zamanla daha hızlı nefes almasına neden olacaktır. Genellikle ağrı veya rahatsızlık hissedilmez, ancak ağızlık ve burun klipsinin kullanılması rahatsızlık verebilir. Bununla birlikte, doktorunuz günlük aktiviteleriniz sırasında neden ağrı veya rahatsızlık hissettiğinizi anlamak için bir egzersiz çalışması isteyebilir. Bu durumda egzersiz testleri, ağrı / rahatsızlığın nedenlerini değerlendirmek ve egzersiz yapma güvenliğiniz hakkında bilgi edinmek için yapılır.

Efor testinin riski veya tehlikesi var mıdır?

Her testin riskleri ve tehlikeleri vardır. Ancak komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar. Test sırasında sürekli izleneceksiniz. Herhangi bir endişeli durum varsa, test durdurulacaktır. Test personeli, tüm acil durumların üstesinden gelmek için donanımlı ve eğitilmiştir.

Evde, işte veya okulda risklerinizin / tehlikelerinizin ne olduğunu daha iyi anlamak için bir egzersiz testi istenmiş olabilir.

Efor testi öncesi özel bir hazırlık yapmalı mıyım?

Hasta testten önceki gün hiç kafein almamalı ve testten iki saat önce yememeli veya hafif bir yemek yemelidir. Hasta rahat kıyafet ve spor ayakkabılarla egzersiz yapmaya hazırlıklı gelmelidir. Doktorunuz tarafından ilaç almamanız talimatı verilmediği sürece mevcut ilaçlarınıza devam edebilirsiniz.

Efor testini kim yapar?

Deneyimli teknisyenler, testi bir doktor gözetiminde uygular.