Romatizmal Ateş

Romatizmal Ateş

Romatizmal ateş, streptokokal boğaz enfeksiyonun geç görülen bir komplikasyonudur. Enfeksiyonu tedavi etmek için ilaçların mevcudiyeti sayesinde günümüzde daha az görülmektedir.

Romatizmal ateşte, vücudun streptokok enfeksiyonu ile savaşmak için ürettiği antikorlar nedeniyle çapraz reaksiyonla kalp ve kapakları zarar görebilir.

Belirtileri:

Romatizmal ateşten kaynaklanan kalp kapağı hasarının bulgu vermesi aylar hatta yıllar sürebilir, ancak hasarın ciddi sonuçları olabilir. Bu sorunlar, hasarın ne kadar şiddetli olduğuna ve hangi kalp kapağının etkilendiğine bağlıdır. En ciddi durum, genişlemiş bir kalbin vücuda yeterince kan pompalayamadığı konjestif kalp yetersizliği‘ dir.

Romatizmal ateşle ilişkili bazı bulguların kalp ile ilgisi yoktur:

  • Gezici – geçici eklem ağrısı ve şişmesi
  • Deri döküntüsü – genellikle gövde veya kollarda
  • Deri altında ağrısız şişlikler – bileğin arkasında, dirseğin dışında veya dizlerin önünde
  • Ekstremitelerde titreme

Romatizmal Ateşin Olası Komplikasyonları:

Kalp ve kalp kapaklarında meydana gelen hasar geçici veya kalıcı olabilir. Daralmaya veya stenoza neden olabilir, böylece kapak artık yeterli kanın akmasına izin vermez. Veya kapağa zarar verip tamamen kapanmasını engelleyebilir ve kanın kalbe geri kaçmasına neden olabilir.

Erken yakalanır tedavi edilirse, kalp kasını geren veya zayıflatan veya kapaklara zarar veren iltihap genellikle geri dönüşümlüdür.

Romatizmal kalp hastalığı olan çocuklar kronik bir durum geliştirebilir. Hastalık her tekrarladığında, kalp kapakçığı hasarı olasılığı artar.

Kalp romatizmal ateş nedeniyle hasar görmüşse, hastalar da endokardit adı verilen bir enfeksiyon geliştirme riski altındadır.

Tedavisi:

Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde, streptokok enfeksiyonunu tedavi etmek veya nüksü önlemek için antibiyotikler kullanılır. Romatizmal ateş teşhisi konan bir çocuğun gelecekteki enfeksiyonlarını önlemek için de yetişkinliğe ulaşana kadar profilaktik amaçla antibiyotik alması gerekecektir.

Romatizmal ateş endokardite yol açarsa, hasta aspirin, steroidler veya konjestif kalp yetmezliğinin tedavisine yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Kalp kapağında önemli bir hasar varsa, doktorunuz etkilenen kapağı onarmak veya değiştirmek için ameliyat önerebilir.