Perikardit

Perikardit

Perikardit, kalbi çevreleyen kese benzeri dokunun (perikardiyum) iltihaplanması, şişmesi veya tahriş olması durumudur. Kalbi perikardiyal kese içinde çevreleyen sıvı miktarı artabilir ve perikardiyal efüzyon denen bir duruma neden olabilir. Bir elektrokardiyogram (EKG) bunun belirtilerini gösterebilir. Ekokardiyogram, kalp çevresinde sıvı birikimini değerlendirmek için kesin testtir. Steteskopla perikardiyal sürtünme adı verilen karakteristik bir ses duyulabilir, ancak sıvı toplanması büyükse duyulmayabilir. Perikardit teşhisine yardımcı olabilecek diğer testler arasında bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) bulunur.

Perikarditin birçok nedeni vardır. Çoğu zaman, doktorlar kesin nedeni belirleyemez. Viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, böbrek yetmezliği, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve göğüs zedelenmesi perikardite neden olabilir.

Belirtileri:

Perikarditin en yaygın semptomu keskin, bıçak gibi göğüs ağrısıdır. Kalbin etrafındaki iltihaplı kesede oluşan sürtünmeden kaynaklanır. Göğüs ağrısı genellikle oturulduğunda veya öne eğildiğinde hafifler / geçer. Ağrı bazen öksürme veya derin nefes alma ile daha kötü hissedilebilir. Perikardit ayrıca uzanırken nefes darlığına, düşük dereceli ateşe, kuru öksürüğe, karın veya bacaklarda ödeme ve genel bir halsizlik veya yorgunluğa neden olabilir.

Prognoz ve Olası Komplikasyonları:

Perikardit, kendi kendine iyileşen hafif vakalardan yaşamı tehdit eden vakalara kadar değişebilir. Genellikle birkaç haftadan kısa sürer, ancak ara sıra vakalar 6 ay veya daha uzun sürebilir. Perikardit hemen tedavi edilirse sonuç genellikle iyidir. Durum, kalp çevresinde önemli miktarda sıvı birikmesi (perikardiyal efüzyon) ile karmaşık hale gelebilir. Fazla sıvı kalbin dışına baskı uygulayarak kalbin düzgün şekilde dolmasını engelleyebilir. Bu, kalpten daha az kan pompalanabileceği ve kan basıncında bir düşüşe neden olabileceği anlamına gelir.

Uzun süreli iltihaplanma veya birkaç nükseden bazı perikarditli kişilerde kalıcı kalınlaşma veya perikardda fibrozis gelişebilir. Bu meydana gelirse, perikard sertleşebilir ve kalbin etrafında sert bir kutu gibi hareket ederek kalbin dolmasını ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu nefes darlığına ve bacaklarda ve karın bölgesinde ödeme neden olabilir. Bu meydana geldiğinde buna “konstriktif perikardit” denir.

Tedavisi:

Hafif perikardit vakaları tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, perikardit daha şiddetli ise, tedavi perikardiyal inflamasyonun nedenine yönelik olmalıdır.

Bulaşıcı hastalıklar uygun ilaçlarla tedavi edilir. İbuprofen veya steroidler gibi iltihap önleyici ilaçlar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Büyük bir sıvı koleksiyonu (efüzyon) geliştiyse, efüzyonun boşaltılması (perikardiyosentez) gerekebilir. Kalbi çevreleyen keseye geçici olarak bir drenaj tüpü (kateter) yerleştirilir. Oluşan sıvı miktarı yavaşladıktan sonra kateter çıkarılır. Bazen sıvı birikmesi tekrar ortaya çıkabilir. Bu olursa, sıvının kalpten dışarı akmasına izin vermek için cerrahi bir prosedür gerekebilir. Cerrah, kesenin küçük bir parçasını keser (perikardiyal pencere denir).

Bir hastanın konstriktif perikarditi varsa, tedavisi perikardiyektomi adı verilen perikardın çıkarılmasına yönelik bir ameliyattır.