Event Recorder

Event Recorder

Olay monitörü veya kaydedici, kalbinizin elektriksel aktivitesini bir aya kadar periyodik olarak kaydeden taşınabilir bir cihazdır. Holter cihazı, kalbin aktivitesi hakkında sürekli olarak veri toplarken, bir olay monitörü verileri yalnızca bir “olay” meydana geldiğinde, yani semptom yaşandığınızda kaydeder.

Monitör, göğsünüzün derisine yerleştirilen yapışkan elektrotlara tellerle bağlanan küçük bir elektronik cihazdır. Monitör, kemerinize takılacak veya cebinizde saklanacak kadar küçüktür.

Nasıl çalışır?

Olay kaydedici cihaz, elektrokardiyogram (EKG) gibi kalbinizin elektriksel aktivitesini okur. Kalbinizin doğal bir kalp pili gibi çalışan bir elektrik sistemi vardır. Elektrik sinyalleri, kalbin atmasına neden olmak için odacıklardan geçerler. Kalbin doğal elektrik sistemi düzgün çalışmıyorsa, anormal bir kalp atışı (aritmi) ortaya çıkabilir. Bu işlev bozukluğu, çarpıntı veya baygınlık hissetmenizin nedeni olabilir. Olay kaydedici, semptomlar yaşadığınızda kalbin elektriksel aktivitelerini kaydeder. Bir olay monitörü, seyrek kardiyak semptomlar yaşayabilen kişiler için iyi bir tanı aracıdır.

Nasıl Yapılır?

Kardiyoloğunuzun ofisinde bir olay kaydedici takılacak ve kayıt cihazından nasıl ve ne zaman veri aktaracağınıza dair talimatlar verilecektir. Kardiyak semptomlar yaşadığınızda, kalbin elektriksel aktivitesinden veri kaydetmeye başlamak için cihazda bir düğmeye basarsınız. Olay monitöründeki elektrotlar, kalbin elektriksel aktivitesini algılar ve bu bilgiyi monitöre iletir. Bazı olay monitörleri anormal kalp ritimlerini algılayabilir ve otomatik olarak kayda başlayabilir.

Kardiyoloğunuz, olay kaydedicinizden verileri iletmek için periyodik olarak bir telefon numarasını aramanızı isteyecektir.

Olay monitörü takmak güvenlidir. Bununla birlikte, herhangi bir yapıştırıcıya alerjiniz varsa, doktorunuza haber verin.