Departments ( Medical )
Yüzeyel EKG

Yüzeyel EKG

Kalbin anlık ritm kaydı. Fizik muayene sonrası genelikle ilk istenilen ve birlikte değerlendirilen tetkik olmaktadır. Özellikle hızlı veya yavaş, ritm bozukluğundan şüphe edilen hastalarda tanıya yaklaşımda oldukça faydalıdır.

Elektrokardiyograf olarak bilinen bir makine kullanarak elektriksel iletinin kalpteki hareketini kaydedilir. EKG olarak da bilinen bu testte zamanla kalbin elektriksel aktivitesindeki değişiklikler bir kağıda yazdırılır ve çeşitli kalp kusurlarını, özellikle de ileti sistemindeki anormallikleri teşhis etmek için kullanılır.

Bir EKG oluşturmak için, hastanın göğsünün derisine ve uzuvlarına yapışkan yamalarla bir dizi elektrot (genellikle 10 adet) yerleştirilir ve genellikle 12 derivasyonlu çekilir. Yüksek düzeyde temas sağlamak için cilt temizlenmeli ve gerekirse elektrot bağlantı noktalarında kıllar tıraş edilmelidir.

Hasta işlemden önce şiddetli egzersiz yapmaktan veya soğuk içecekler içmekten kaçınmalıdır. EKG çekilirken, sonuçları etkileyebileceği için hastanın hareket etmekten kaçınması gerekecektir. Test işlemi sırasında hastadan kısa bir süre nefesini tutması istenebilir.

Küçük çocuklar testi korkutucu bulabilir, ancak bir elektrokardiyogram vücuda elektrik verilmediği için zarardır.

Anormal ritimler varsa ne yapabilir?

Kalp ritmindeki anormallikler, kalbin çok yavaş attığı bradikardiler ve kalbin çok hızlı attığı taşikardiler şeklinde olabilir. Kalp ritminin düzensiz olduğu veya kalbin farklı bölümlerinin anormal şekilde ritmik kasılmaya karıştığı anormallikler de vardır.

Kalbin ritmindeki anormallikler çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Normal kardiyak aktiviteyi sağlamak için ilaçlar tek başına veya başka girişimsel işlemler veya cihazlarla (kalp pili gibi) birlikte kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir