Blog
ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI

ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI

ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN SADECE MADDİ DEĞİL MANEVİ YATIRIMDA YAPMALIYIZ: 

Çocukluk çağında yaşanan travmalar, stres ve depresyon 60 yaşından önce 2 kat daha fazla kalp krizi ve felç geçirmemize neden olmaktadır. 

JAMA dergisinde 16 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan bir araştırma, erken travma yükü yüksek olan hastaların kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri açısından daha yüksek risk altında olduğunu gösterdi. Bu çalışmada, ayrıca genç ve orta yaşta kalp krizi geçiren yüksek riskli grup arasında, bu ilişkinin bilinen kalp ve damar hastalıkları risk faktörlerinden bağımsız olduğu ve kısmen iltihaplanma yoluyla gerçekleştiği gözlenmiştir. 

Dolayısıyla geçmişimiz, gelecekteki sağlığımızı belirlemektedir. Bu nedenle erken yaşta travma yükü yüksek olan hastalar, yaşam boyunca sağlık sonuçlarını iyileştirmek için öncelikle kalp ve damar hastalıklarını önleme programlarından yararlanmalıdır.

Kaynak : Almuwaqqat Z, Wittbrodt M, Young A, et al. Association of early-life trauma and risk of adverse cardiovascular outcomes in young and middle-aged individuals with a history of myocardial infarctionJAMA Cardiol. 2020;Epub ahead of print.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir