Blog
Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Beslenme

Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Beslenme


Baharla birlikte vücutta artan enerji ihtiyacımızı karşılamak için hareket etmek, beraberinde ise sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak ve sürekli kılmak gerekiyor. Bahar yorgunluğuna iyi gelen ve beraberinde kalp ve damar hastalıkları açısından koruma sağlayan herkesin yapabileceği fiziksel aktivite önerilerimiz şunlar olabilir:

Bahçede çalışmak:

Egzersiz yapmanın en keyifli yollarından biri olan bahçe işleri düzenli yapıldığında kalp damar hastalıklarından korunmayı sağlıyor. Bahçede ortalama bir saat çalışma, yaklaşık altı kilometre yol yürümeye eşdeğer tutulmakla birlikte, vücuda esneklik ve direnç kazandırır. Özellikle gün ışığı ve toprakla ilgilenmek gerginlik ve kaygının da azalmasına katkı sağlar.

Esneme ve Gevşeme hareketleri:

Vücuda esneklik kazandırır. Özellikle sabah güneşi ile yapılacak esneme ve gevşeme hareketleri vücudun güne zinde başlamasına katkıda bulunur. Ayrıca sabah güneşi, kışın azalan D vitamini seviyesinin artmasını sağlar.

Yürümek:

Yürümek için fırsatlar oluşturalım. Haftanın beş günü yapılacak 30 dakika tempolu yürüyüş ile hem vücuda zindelik kazandırırız, hem de kalp ve damar sağlığının korunmasına katkı sağlarız. Yürüyüş yapamaya fırsat bulamayan kişilerin ise günlük atacağı 10 bin adım vücudu zinde tutmak için gerekli gücü sağlar. Gündelik yaşam içinde, mümkünse asansör yerine merdiven kullanmak, eve giderken bir durak erken inip yürümek gibi fırsatlar ortaya çıkarmak gerekir.

Bisiklete binmek:

Kalp ve damar sağlığını korumak için en çok tercih edilen spor dalıdır. Vücuda genel kondisyon kazandırır ve kasları güçlendirerek vücuda esneklik sağlamaya yardımcı olur. Günlük yarım saat orta tempo pedal çevirmek kalp ve damar sağlığına oldukça fayda sağlar. Ayrıca, araştırmalar özellikle kadınlarda günde 5 dakika bisiklet sürmenin kasları güçlendirdiği ve kilo almayı önlediğini göstermiştir.

yüzme ve çocuklar ile ilgili görsel sonucu

Yüzmek:

Genellikle yaz aktivitesi olarak yapılsa da her mevsim rahatlıkla yapılabilen yüzme, kalp ve damar sağlını korumanın yanında vücuda esneklik ve direnç kazandırır. Her yaş grubunda yapılabilen bir spor olan yüzme, özellikle yürümek ya da bisiklet kullanmak gibi sık tercih edilen sporları yapamayanlar için ideal bir alternatiftir. Düzenli nefes egzersizi ile birlikte yüzmek vücudun oksijen kullanma kabiliyetini de artırır. Günlük 30 dakikalık yüzme ile hem zayıflamak, hem de kalp ve damar sağlığını korumak mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir